Initially, for the circuit shown, the switch S is open and the capacitor voltage
ID: 1904964 • Letter: I
Question
Initially, for the circuit shown, the switch S is open and the capacitor voltage is 49 V. The resistance and capacitance are 2.1 M? and 11 F respectively. The switch S is closed at time t = 0. In Figure, the charge in C on the capacitor, when the current in the circuit is 31 A, is:
Explanation / Answer
V0 =IR =31*10-6*2.1*106 =65.1V
Q=CV =11*10-6*65.1 =0.72C