Mercury, which has density of 13.6 g/cc, is poured into a U-tube which has ident
ID: 1905762 • Letter: M
Question
Mercury, which has density of 13.6 g/cc, is poured into a U-tube which has identical vertical tubes of diameter 1.60 cm. One hundred grams of water is then poured into the left side of the U-tube. What is the resulting difference in height between the top of the water on the left side and the top of the mercury on the right side?Explanation / Answer
Density of water = mass/volume = 1g/cm^3 =>Volume = 100/1 = 100 cm^3 =>Area*h' = 100 diameter = 1.6 cm => radius r = 0.8 cm Area = pir^2 = (22/7)*(0.8^2) =>h' = 100/((22/7)*(0.8^2)) = 49.71590909 cm Pressure at bottom on both sides is equal. =>Po + 13.6*9.81*h1 = 13.6*9.81*h2 + 1*9.81*h' + Po =>13.6*9.81*(h1-h2) = (1*9.81*49.71590909) =>h1-h2 = 3.655581551 =>h2-h1 = -3.655581551 cm the resulting difference in height between the top of the water on the left side and the top of the mercury on the right side = h'+h2-h1 = 46.06 cm