A wave pulse travels down a slinky. The mass of the slinky is m = 0.88 kg and is
ID: 1913784 • Letter: A
Question
A wave pulse travels down a slinky. The mass of the slinky is m = 0.88 kg and is initially stretched to a length L = 7.3 m. The wave pulse has an amplitude of A = 0.24 m and takes t = 0.49 s to travel down the stretched length of the slinky. The frequency of the wave pulse is f = 0.4 Hz. 1) what is the speed of the wave? i have found what w is, 2.51 by 2(pi)frequency, but I am unsure how to calculate the other half of the equation? 2)tension in the wave? - I know the tension is found by v= sqrroot(T/mass density). do we know mass density? 3) average spee dof a piece of the slinky as a complete wave pulse passes through? 4) wavelength of wave pulse? 5) now slinky is stretched by two times length. what is tension?Explanation / Answer
a)V=L/t =7.3/0.49 =14.9m/s
b)mass density
=m/L =0.88/7.3 =0.12kg/m
V=(T/)=>T=V2
T=14.92*0.12=26.76N
c)
d)=V/f =14.9/0.4 =37.25m
e)L=2*7.3=14.6m
=0.88/14.6 =0.06
T=V2=14.92*0.06 =13.4N