A convex mirror with a focal length of 0.26 m forms a 0.079 m tall image of an a
ID: 1962735 • Letter: A
Question
A convex mirror with a focal length of 0.26 m forms a 0.079 m tall image of an automobile at a distance of 0.24 m behind the mirror.A. How far from the mirror is the car located?
B. What is the magnification of the image?
C. What is the height of the car in units of m?
D. Describe the image: 1. none, 2. real, upright, larger 3. virtual, inverted, smaller
4. virtual, inverted, larger 5. virtual, upright, larger 6. virtual, upright, smaller 7.
real, upright, smaller 8. real, inverted, smaller 9. real, inverted, larger.
Please explain, thank you.
Explanation / Answer
a) 1/f = 1/image + 1/object 1/object = 1/f - 1/image = 1/-0.26 - 1/-0.24 = 0.3205 object = 3.12 m b) magnification = image dist /object dist = 0.24/3.12 = 0.0769 c) magnification = image height/ object height object height = 0.079/0.0769 height = 1.0273 m d) because, this is a convex mirror, it will only form a virtual, reduced and up right image. Ans: 6. virtual, upright, smaller