A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 59cm. The mirror is
ID: 1898522 • Letter: A
Question
A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 59cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at 0cm. A 11.0cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +106cm.I found :
What is the focal length of the mirror?. =-29.5 cm is the answer
If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 206cm from the plane mirror, how tall would the image be? =11cm is the answer
1. At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp ?????
2.How tall is the image of the lamp ??????
Explanation / Answer
Image distance(v) / Object distance(u) = Image size / Object size 1/f = 1/u + 1/v plugin values