Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 47 cm. The mirror i

ID: 1604794 • Letter: A

Question

A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 47 cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at 0 cm. A 12.0 cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +97 cm. What is the focal length of the mirror?

At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp?

How tall is the image of the lamp?

If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 188 cm from the plane mirror, how tall would the image be?

Explanation / Answer

focal length of the convex mirror is (f) =-R/2 = -23.5cm

mirror equation

1/di+1/do =1/f

1/97 + 1/di =1/(-23.5)

di = - 18.92 cm

m =hi/ho =-di/do

hi =(-di/do)*ho

=(-18.92/97)*12 cm

=2.34 cm

image be gives the same object height = 12 cm.