A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 49cm. The mirror is
ID: 1898494 • Letter: A
Question
A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 49cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at Ocm. A 9.0cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +93cm. What is the focal length of the mirror? Answer: At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp? Answer: How tall is the image of the lamp? Answer: If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 230cm from the plane mirror, how tall would the image be? Answer:Explanation / Answer
a)The focal length for a convex mirror is negative and equal to R/2=-24.5Cm
b)Using mirror formula,
1/v+1/93=-1/24.5
v=-19.39Cm
c)h=h0*-v/u=9*19.39/93=1.88Cm
d) The length of the image is same as object in case of plane mirror and is therefore 9Cm tall