A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 41 cm. The mirror i
ID: 1793231 • Letter: A
Question
A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 41 cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at 0 cm. A 11.0 cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +95 cm. What is the focal length of the mirror? At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp? How tall is the image of the lamp? If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 206 cm from the plane mirror, how tall would the image be?
Explanation / Answer
What is the focal length of the mirror?
f = - R/2 = -41/2 = -20.5 cm
At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp?
1/q = 1/f - 1/p = 1/(-20.5) - 1/95
q = -16.86 cm
How tall is the image of the lamp?
m = h'/h = q/p
h' = qh/p = 16.86 x 11/95 = 1.95 cm
If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 206cm from the plane mirror, how tall would the image be?
11 cm
Please rate my answer...