Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 47 cm. The mirror i

ID: 1787850 • Letter: A

Question

A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 47 cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at 0 cm. A 12.5 cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +110 cm. What is the focal length of the mirror?

At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp?

how tall is the image of the lamp?

if the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 188 cm from the plan mirror, how tall would the image be?

Explanation / Answer

a) focal length = -R / 2 = -47 / 2

focal length of the mirror = -23.5 cm

b) 1/f = 1/p + 1/q

1/q = 1/-23.5 - 1/110

distance from the mirror q = -19.36 cm

c) m = h'/h = -q/p

h' = 19.36/110 *12.5

= 2.2 cm

d) 12.5 cm