A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 47 cm. The mirror i
ID: 1393469 • Letter: A
Question
A convex mirror has a radius of curvature whose magnitude is 47 cm. The mirror is positioned on a horizontal optical bench with its front surface at 0 cm. A 6.0 cm long fluorescent lamp oriented vertically is placed at +103 cm. What is the focal length of the mirror?
At what distance from the mirror can we find a sharp image of the lamp?
How tall is the image of the lamp?
If the convex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to 212 cm from the plane mirror, how tall would the image be?
Explanation / Answer
focal length of the mirror, f = -R/2 = -47/2 = -23.5 cm
object distance u = 103 cm
let v is the image distance
Apply, 1/u + 1/v = 1/f
1/v = 1/f - 1/u
1/v = 1/(-23.5) - 1/103
v = -19.13 cm
so image distance is 19.13 cm from the mirror
magnification, m = -v/u
= -(-19.13/103)
= 0.186
image height = object height*m
= 6*0.186
= 1.11 cm
for plane mirror, magnification = 1
so image height = object height = 6 cm