A convex mirror has a radius of curvature whosemagnitude is 45 cm. The mirror is
ID: 1677374 • Letter: A
Question
A convex mirror has a radius of curvature whosemagnitude is 45 cm. The mirror is positioned on a horizontaloptical bench with its front surface at 0 cm. A 11.0 cm longfluorescent lamp oriented vertically is placed at +94cm.a-How tall is the image ofthe lamp?
b-If theconvex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to218 cm from the plane mirror, how tall would the imagebe?
a-How tall is the image ofthe lamp? b-If theconvex mirror were replaced by a plane mirror and the lamp moved to218 cm from the plane mirror, how tall would the imagebe?
Explanation / Answer
object distance=94cm radius of curvature=45cms 1/u+1/v=2/R hence image distance v=34.05cms in front of the mirror magnification 34/94=0.36 image height= 4cms it is always of the same size of the object when it is planemirror hence 11cms