Consider a series RLC circuit with R = 15 , L = 208 mH, C = 75 µF, and a maximum
ID: 1972363 • Letter: C
Question
Consider a series RLC circuit with R = 15 , L = 208 mH, C = 75 µF, and a maximum voltage of 141 V.(a) What is the impedance of the circuit at resonance?
Z =
(b) What is the resonance frequency of the circuit?
f = Hz
(c) When will the current be greatest: at resonance, at ten percent below the resonant frequency, or at ten percent above the resonant frequency?
The current is a maximum at ten percent below the resonant frequency.
The current is a maximum at ten percent above the resonant frequency.
The current is a maximum at resonance.
(d) What is the rms current in the circuit at a frequency of 60 Hz?
Irms = A
Explanation / Answer
A) impedance of the circuit at resonance = R = 15
B) resonance frequency : 1/2L*C
f = 40.3 Hz
C)The current is a maximum at resonance.
D) Irms = 141/[2*(43.042+152)]
Irms = 2.19 A