Consider a series circuit with the following elements, a 180 Ohm resistor, a 20.
ID: 2310322 • Letter: C
Question
Consider a series circuit with the following elements, a 180 Ohm resistor, a 20.0 mu F capacitor, and a 26.0 mH inductor. A 60 Hz alternating current passes through each element. What is the capacitor's reactance X_c? 125.3 ohms 159.8 ohms 133.8 ohms 109.7 ohms 132.6 ohms 100.8 ohms What is the inductor's reactance X_L? 8.527 ohms 12.11 ohms 11.30 ohms 9.802 ohms 9.024 ohms 10.30 ohms What is the impedance Z for the circuit as a whole? 217.9 ohms 254.9 ohms 168.0 ohms 170.1 ohms 168.7 ohms 207.2 ohmsExplanation / Answer
5. capacitor's reactance = 1/WC = 1/(2pi*60*20*10^-6) = 132.62 ohm , e
6. XL = WL = 2*pi*60*26*10^-3 = 9.8017 ohm , d
7 . Z = sqrt ( R^2 + ( Xc-Xl)^2) = sqrt( 180^2 + ( 132.62 - 9.8017)^2) = 217.909 ohm , a