Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Fig. 26-32, a battery of potential difference V = 27 V is connected to a resi

ID: 1978781 • Letter: I

Question

In Fig. 26-32, a battery of potential difference V = 27 V is connected to a resistive strip of resistance R = 9.1 . When an electron moves through the strip from one end to the other, (a) in which direction in the figure does the electron move (1 = upward, 2 = downward), (b) how much work (in eV) is done on the electron by the electric field in the strip, and (c) how much energy (in eV) is transferred to the thermal energy of the strip by the electron?

(a)

Number

Units

(b)

Number

Units

(c)

Number

Units

Chapter 26, Problem 42

Explanation / Answer

In Fig. 26-32, a battery of potential difference V = 45 V is connected to a resistive strip of resistance R = 8.3 O. When an electron moves through the strip from one end to the other, (a) in which direction in the figure does the electron move (1 = upward, 2 = downward), (b) how much work (in eV) is done on the electron by the electric field in the strip, and (c) how much energy (in eV) is transferred to the thermal energy of the strip by the electron? http://imageshack.us/photo/my-images/577/sdfsdfsdfsdfsdfdsf.png/ Here, potential difference, V = 45 V strip of resistance R = 8.3 O Energy, E = V^2 / R = 45^2 / 8.3 = 244 W >=========================