Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Fig. 23-45, a small, nonconducting ball of mass m = 0.83 mg and charge q = 2.

ID: 1679795 • Letter: I

Question

In Fig. 23-45, a small, nonconducting ball of mass m= 0.83 mg and charge q = 2.0 x 10-8 C(distributed uniformly through its volume) hangs from an insulatingthread that makes an angle = 39° with a vertical,uniformly charged nonconducting sheet (shown in cross section).Considering the gravitational force on the ball and assuming thesheet extends far vertically and into and out of the page,calculate the surface charge density of the sheet. Help Please! In Fig. 23-45, a small, nonconducting ball of mass m= 0.83 mg and charge q = 2.0 x 10-8 C(distributed uniformly through its volume) hangs from an insulatingthread that makes an angle = 39° with a vertical,uniformly charged nonconducting sheet (shown in cross section).Considering the gravitational force on the ball and assuming thesheet extends far vertically and into and out of the page,calculate the surface charge density of the sheet. Help Please!

Explanation / Answer

From Newton's law we can write Tcos = mg Tsin = F From the above equations we have F = mg tan We know that F = qE = q /2o ==> = 2*F * o / q = 2 *m*g*tan*o / q            = 2 * 0.83 x 10-3 * 9.8 * tan39 * 8.85 x10-12 / 2 x 10-8            = 5.8293 x 10-6 C /m2            = 5.8293 C/m2