In Fig. 22-63, a uniform, upward electric field of magnitude 2.00 × 103 N/C has
ID: 2057728 • Letter: I
Question
In Fig. 22-63, a uniform, upward electric field of magnitude 2.00 × 103 N/C has been set up between two horizontal plates by charging the lower plate positively and the upper plate negatively. The plates have length L = 10.0 cm and separation d = 2.00 cm. An electron is then shot between the plates from the left edge of the lower plate. The initial velocity of the electron makes an angle ? = 45.0° with the lower plate and has a magnitude of 6.00 × 106 m/s. (a) Will the electron strike one of the plates? (b) If so, which plate and how far horizontally from the left edge will the electron strike?Figure 22-63 Problem 84.
Explanation / Answer
we can ignore gravity,
t=4x10^-2/1.07x10^7cos(45)
vertical distance traveled=t.v.sin(45) - Eet^2/m
calculate the distance if it is more than 2cm it hit the upper plate,it is is less than 0 then it hit the lower plate.
if it is between 0 and 2 then that's ur answer.
if it isnt now put vertical distance fixed,find time and then find horizontal distance.