In the figure below, suppose that the switch has been closed for a length of tim
ID: 2004574 • Letter: I
Question
In the figure below, suppose that the switch has been closed for a length of time sufficiently long enough for the capacitor to become fully charged. (R = 13.0 k, R2 = 20.0 k, R3 = 5.00 k, V = 9.30 V)
IR = µA
IR2 = µA
IR3 = µA
(b) Find the charge on the capacitor.
µC
Explanation / Answer
With the transient decayed, the circuit becomes a series circuit. The current in R and R3 is equal.
I = 9.3 V / (13.0k + 20.0k) = 282