Please help and show all work. Thanks A 0.21-kg stone is held 1.1 m above the to
ID: 2011828 • Letter: P
Question
Please help and show all work. ThanksA 0.21-kg stone is held 1.1 m above the top edge of a water well and then dropped into it. The well has a depth of 5.6 m.
(a) Relative to the configuration with the stone at the top edge of the well, what is the gravitational potential energy of the stone-Earth system before the stone is released.
___________ J
(b) Relative to the configuration with the stone at the top edge of the well, what is the gravitational potential energy of the stone-Earth when it reaches the bottom of the well?
____________J
(c) What is the change in gravitational potential energy of the system from release to reaching the bottom of the well?
____________J
Explanation / Answer
(a )
P = mgh = 0.21 * 9.8 * 1.1 = 2.2638 J ;
( b )
at the bottom :
P = mgh = 0.21 * 9.8 * ( -5.6 ) = -11.5248 J ;
( C )
change = -11.528 - 2.2638 = -13.788 J <-----------ans