Constants Part A You want to use the idea of electromagnetic induction to make t
ID: 2029958 • Letter: C
Question
Constants Part A You want to use the idea of electromagnetic induction to make the bulb in your small flashlight glow, it glows when the potential difference across it is 1.5 V. You have a small bar magnet and a coil with 100 turns, each with area 3.5 x 10 m2. The magnitude of the B field at the front of the bar magnet's north pole is 3.0x10-2 T and reaches O T when it is about 4.0 cm away from the pole With what speed should you move the magnet to make the bulb light? m/s Submit Previous Answers Request Answer XIncorrect: Try Again;4 attempts remaining Part B Can you make the bulb light? O Yes. ONo, this speed is unreasonable. O I need more data. Submit Request AnswerExplanation / Answer
Induced emf is given by
E=-NAdB/dt
1.5=-100*(3.5*10-4)*(0-0.03)/dt
dt=7*10-4s
Speed of the magnet
V=d/t =0.04/(7*10-4) =57.14 m/s
b)Yes