Problem 7 A uniform magnetic field of magnitude 0.169 T is directed along the po
ID: 2031317 • Letter: P
Question
Problem 7 A uniform magnetic field of magnitude 0.169 T is directed along the positive x axis. A positron moving at 4.84E+6 m/s enters the field along a direction that makes an angle of ? = 74.9° with the x axis (see figure below). The motion of the particle is expected to be a helix. The mass of a positron is the same as that of an electron: 9.1le-31 kg. The charge is +1.6e-19 C a) Calculate the pitch p of the trajectory. Submit AnswerTries 0/6 b) Calculate the radius r of the trajectory. Submit AnswerTries 0/6Explanation / Answer
a) pitch p = (v cos theta) * (2 pi m / q B)
= (4.84 * 106 * cos 74.9 * 2 pi * 9.11 * 10-31) / (1.6 * 10-19 * 0.169)
pitch p = 2.67 * 10-4 m
b) r = m v / q B
= (9.11 * 10-31 * 4.84 * 106 * sin 74.9) / (1.6 * 10-19 * 0.169)
radius r = 1.57 * 10-4 m