Problem 6s.43 Question Help The specifications for a plastic liner for a concret
ID: 370908 • Letter: P
Question
Problem 6s.43
Question Help
The specifications for a plastic liner for a concrete highway project calls for thickness of
4.04.0
mmplus or minus±0.100.10
mm. The standard deviation of the process is estimated to be
0.020.02
mm.The upper specification limit for this product =
nothing
mm (round your response to three decimal places).
Problem 6s.43
Question Help
Score: 0 of 1 pt 2013 (1 complete) HW Score: 16.67%, 0.5 of 3 pts Problem 6s.42 Question Help Linda Boardman, Inc., an equipment manufacturer in Boston, has submitted a sample cutoff valve to improve your manufacturing process. Your process engineering department has conducted experimants and found that the valve has a mean (u) of 12.00 and a standard deviation (r) of 0.05 Your desired performance is-12.00 ± 3 standard deviations, where 0060 For the given information the process capabilty index (Cokja round your reap rae to thee dean si piecesExplanation / Answer
Ans. 6s.42)
To be calculated:
Process capability index, Cpk
Given values:
Mean value = 12
Standard deviation, sigma = 0.05
Desired mean value = 12 +/- 3
Desired standard deviation = 0.060
Upper specification limit, USL = 12 + 3 = 15
Lower specification limit, LSL = 12 - 3 = 9
Process capability index can be calculated as:
Cpk = min. [(USL - mean) / 3 x std. dev.] , [(mean - LSL) / 3 x std. dev.]
Cpk = min. [(15 - 12) / 3 x 0.060] , [(12 - 9 ) / 3 x 0.060]
Cpk = min. [ (3) / (0.18) ] , [ (3) / (0.18) ]
Cpk = min. [16.67] , [16.67]
Process capability index is 16.67