Problem 6t Suppose you wanted to charge final voltage. Randomized Variables C- 1
ID: 778240 • Letter: P
Question
Problem 6t Suppose you wanted to charge final voltage. Randomized Variables C- 115 pF n initially uncharged 115 pF capacitor through a 75 .ressor to 900% of its How much time (in s) would be required to do this? Numerie :A numeric value is expected and not an expression. CoelS Problem 7. Suppose you wanted to to discharge a 450 F capacitor through a 250 resistor down to 100% ofits orignal voltage Randomized Variables C = 450 F How pected and not an expression as an RC time constant of 9.5 ms due to the resistance of the patient's Problens: A heart defibnilator being body and theExplanation / Answer
1.
TIme Constant
T=RC =(75*106)(115*10-12) =8.625 ms
In a RC circuit voltage as a function of time is given by
V=Vo(1-e-t/T)
0.9 =(1-e-t/8.625*10^-3)
Ln(0.1) =-t/8.625*10-3
t=0.01986 or 198.6 ms
2.
Time Constant
T=RC=250*450*10-6=0.1125 s
In a RC circuit Voltage as a function of time for discharging is given by
V=Voe-t/T
0.01=e-t/0.1125
Ln(0.01)=-t/0.1125
t=0.518 s