MasteringPhysics: Chapter 27-Google Chrome i Secure https//session.masteringphys
ID: 2033804 • Letter: M
Question
MasteringPhysics: Chapter 27-Google Chrome i Secure https//session.masteringphysics.com/myct/itemView/assignmentProblemiD-912128948. Constants Part A An electromagnet produces a magnetic field of 0500 T in a cylindrical region of radius 2.70 cm between its poles. A straight wire carrying a current of 11.0 A passes through the center of this region and is perpendicular to both the axis of the cylindrical region and the magnetic field What magnitude of force is exerted on the wire? -??? P 1485 Submit Previous Answers Request Answr X Incorrect: Try Again; 5 attempts remaining Provide Feedback Next > 4:51 PMExplanation / Answer
Magnetic force is given by:
F = i*LxB
F = i*L*B*sin theta
Using given values:
i = 11 Amp
B = 0.500 T
Since the wire is perpendicular to B, So theta = 90 deg
sin 90 deg = 1
L = length of wire in magnetic field = 2*r = 2*2.70*10^-2 = 0.054 m
Now
F = 11*0.054*0.500*1
F = 0.297 N
Please Upvote.