Three forces are applied to a wheel of radius 0.350 m , as shown in the figure (
ID: 2034475 • Letter: T
Question
Three forces are applied to a wheel of radius 0.350 m , as shown in the figure (Figure 1). One force is perpendicular to the rim, one is tangent to it, and the other one makes a 40.0 ? angle with the radius. Assume that F 1 =11.5N , F 2 =15.6N , and F 3 =8.50N What is the net torque on the wheel due to these three forces for an axis perpendicular to the wheel and passing through its center? Indicate the direction of the net torque by letting counterclockwise torques be positive. Express your answer in newton meters to three significant figures.
Explanation / Answer
Torque = r * F
Torquetot = T1 + T2 + T3
Torque [due to F1] T1 =0
T2 = 15.6 * 0.35 * sin 40 = 3.51 N.m
T3 = 8.5 * 0.35 = -2.975 N.m
net torque = 3.51 - 2.975
net torque = 0.535 N.m
clockwise