Three forces are applied to a wheel of radius 0.350 m , as shown in the figure (
ID: 2090085 • Letter: T
Question
Three forces are applied to a wheel of radius 0.350 m , as shown in the figure (Figure 1) . One force is perpendicular to the rim, one is tangent to it, and the other one makes a 40.0 degree angle with the radius. Assume that =F1 11.6 N , F2= 15.4 N , and F3 = 8.80 N FIND: A) What is the magnitude of the net torque on the wheel due to these three forces for an axis perpendicular to the wheel and passing through its center? AND B) What is the direction of the net torque in part A. ( CHOICES: INTO THE PAGE OR OUT OF THE PAGE) please show workExplanation / Answer
Torque due to F1=0
Torque due to F2=F2*0.35=5.39N-m
Torque due to F3=F3*0.35*sin(40)=1.97 N-m
since the figue is not shown cannot the the direction of applied force so cant answer the B part.