A parallel-plate capacitor has plates with an area of 420 cm2 and an air-filled
ID: 2034928 • Letter: A
Question
A parallel-plate capacitor has plates with an area of 420 cm2 and an air-filled gap between the plates that is 2.50 mm thick. The capacitor is charged by a battery to 550 V and then is disconnected from he battery. Part A How much energy is stored in the capacitor? U. 22.5 ? Previous Answers Correct Part B The separation between the plates is now increased to 4.20 mm. How much energy is stored in the capacihor now? Submit Previous Answers Reauest Answer Incorrect; Try Again; 7 attempts remaining 15Explanation / Answer
a) A = 420 cm2 = 420 * 10-4 m2
C = e0 A / d = (8.85 * 10-12 * 420 * 10-4 ) / (2.5 * 10-3) = 1.49 * 10-10 F
Energy stored in a Capacitor = 1/ 2 C V2 = 1 /2 * 1.49 * 10-10 * 5502
= 22.5 * 10-6 J = 22.5 muJ
b) C = e0 A / d = (8.85 * 10-12 * 420 * 10-4 ) / (4.2 * 10-3) = 8.85 * 10-11 F
Energy stored in a Capacitor = 1/ 2 C V2 = 1 /2 * 8.85 * 10-11 * 5502
= 13.4 * 10-6 J = 13.4 muJ