An object is positioned 24 cm from a spherical concave mirror of unknown focal l
ID: 2037493 • Letter: A
Question
An object is positioned 24 cm from a spherical concave mirror of unknown focal length. The image that is formed is 60 cm from the mirror. ALL ANSWERS IN cm
1) If 60 cm corresponds to the positive image distance, calculate the focal length. Follow the sign convention. (Express your answer to two significant figures.)
2) If the object is 20 cm tall, determine the height of the image. Follow the sign convention. (Express your answer to two significant figures.)
4) If 60 cm corresponds to the negative image distance, calculate the focal length. Follow the sign convention. (Express your answer to two significant figures.)
5) If the object is 20 cm tall, determine the height of the image. Follow the sign convention. (Express your answer to two significant figures.)
Explanation / Answer
Using mirror formula
I/v + 1/u = 1/f
(1)
1/60 + 1/(-24) = 1/f
1/f = -1/40
f = -40cm
(2)himage/hobject = - v/u = -60/(-24) = 2.5
himage = 2.5×20 = 50cm
(4)
1/f = 1/(-60) + 1/(-24)
1/f = 1/(-17.143)
f = -17.143 cm
(5) himage/hobject = -v/u = -(-60)/(-24) = -2.5
himage = 20×(-2.5) = -50 cm