Can somebody please provide a thorough and neat explanation to the question? I w
ID: 2039555 • Letter: C
Question
Can somebody please provide a thorough and neat explanation to the question? I would just like to understand the concept behind it so please explain the purpose of each step. Thank you!
Explanation / Answer
wave speed=sqrt(Tension/mass per unit length)
let length of the wire be L.
mass per unit length=density*cross sectional area
=2.7*10^3*5*10^(-6)=0.0135 kg/m
as speed given is 100 m/s,
100=sqrt(tension/0.0135)
==>tension=135 N
as force=young's modulus *cross sectional area*strain
==>strain=135/(6.8*10^10*5*10^(-6))
=3.97*10^(-4)