Class t I Help ssignment-5 Begin Date: 4/11/2018 12:01:00 AM-Due Date:4/18/2018
ID: 2039829 • Letter: C
Question
Class t I Help ssignment-5 Begin Date: 4/11/2018 12:01:00 AM-Due Date:4/18/2018 11:59.00 PM End Date: 4/19/2018 11:59:00 PM (16%) Problem 3: You can determine the index of refraction of a substance by measuring its critical angle for total internal reflection. Randomized Variables 50% Part (a) What is the index of refraction of a substance that has a critical angle of 64A" when submerged in water (with index of refraction 1.333)? Grade Summary Deductions 6% Potential 94% sin0 cosO tanO7 8 9 cotanO asin acos0 atan0 acotan sinh0 coshO tan cotanhO Attempts remaining % per attempt) view 3% 3% 0 O Degrees Radians vo Submit Hint Hints: 1% deduction per hint. Hints rernaining: 2 Feedback: 0 deduction per feedback 50% Part (b) what would the critical angle be for this substance in air?Explanation / Answer
part a:
let index of refraction be n.
incident angle=64.8 degrees
refraction angle=90 degrees
index of refraction of water=1.333
using snell’s law:
n*sin(64.8)=1.333*sin(90)
==>n=1.4732
part b:
let critical angle when the substance is in air be theta
using snell’s law:
1.4732*sin(theta)=1*sin(90)
==>theta=42.75 degrees