Part 1 Each croquet ball in a set has a mass of 0.46 kg. The green ball, traveli
ID: 2064674 • Letter: P
Question
Part 1Each croquet ball in a set has a mass of 0.46
kg. The green ball, traveling at 11.9 m/s,
strikes the blue ball, which is at rest.
Assuming that the balls slide on a frictionless surface and all collisions are head-on, ?nd
the ?nal speed of the blue ball in each of the
following situations:
a) The green ball stops moving after it
strikes the blue ball.
Answer in units of m/s
Part 2
The green ball continues moving after the
collision at 2.4 m/s in the same direction.
Answer in units of m/s
Part 3
The green ball continues moving after the
collision at 0.4 m/s in the same direction.
Answer in units of m/s
Explanation / Answer
a) 0.46*11.9 = 0.46*v v = 11.9m/s b) 0.46*11.9 = 0.46*2.4 + 0.46*v v = 9.5m/s c) 0.46*11.9 = 0.46*0.4 + 0.46*v v = 11.5m/s