Part 1 Each of a sample of 170 residents selected from a small town is asked how
ID: 3045103 • Letter: P
Question
Part 1 Each of a sample of 170 residents selected from a small town is asked how much money he or she spent last week on state lottery tickets. 100 of the residents responded with $0. The mean expenditure for the remaining residents was $22. The largest expenditure was $222. Step 1 of 5: What is the range of the data (in dollars)?
Part 2 Each of a sample of 170 residents selected from a small town is asked how much money he or she spent last week on state lottery tickets. 100 of the residents responded with $0. The mean expenditure for the remaining residents was $22. The largest expenditure was $222. Step 2 of 5: What is the median of the data?
Part 3 Each of a sample of 170 residents selected from a small town is asked how much money he or she spent last week on state lottery tickets. 100 of the residents responded with $0. The mean expenditure for the remaining residents was $22. The largest expenditure was $222. Step 3 of 5: What is the mode of the data?
Part 4 Each of a sample of 170 residents selected from a small town is asked how much money he or she spent last week on state lottery tickets. 100 of the residents responded with $0. The mean expenditure for the remaining residents was $22. The largest expenditure was $222. Step 4 of 5: What is the mean of the 170170 data points? Round your answer to one decimal place.
Part 5 Each of a sample of 170 residents selected from a small town is asked how much money he or she spent last week on state lottery tickets. 100 of the residents responded with $0. The mean expenditure for the remaining residents was $22. The largest expenditure was $222. Step 5 of 5: What proportion of the sample did not purchase any lottery tickets? Express your answer as a simplified fraction or as a value rounded to one decimal place.
Explanation / Answer
1) range of the data =max-min =222-0 =222
2) median of the data =0 (as median will be (170+1)/2 th =85.5 th expenditure which should be 0 as 100 lowest has expenditue as 0)
3) mode of the data =0 (as it has the highest frequency)
4)mean of the 170 data points =(0*100+22*70)/170=$9.1
5)
proportion of the sample did not purchase any lottery tickets =100/170 =10/17 =0.6