Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A: A piece of metal with a mass of 1.7 kg, specific heat of 200 J/kg degree

ID: 2065155 • Letter: P

Question

Part A: A piece of metal with a mass of 1.7 kg, specific heat of 200 J/kg degrees C, and initial temperature of 100 degrees C is dropped into an insulated jar that
contains liquid with a mass of 3.6 kg, specific heat of 1000 J/kg degrees C, and initial temperature of 0 degrees C. The piece of metal is removed after 5 s, at which time its temperature is 20 degrees C. Find the temperature of the liquid after the metal is removed. Neglect any effects of heat transfer to the air or to the insulated jar. Answer in units of degrees C.

Part B: Find the average rate at which heat is transferred while the piece of metal is in the liquid. Answer in units of J/s

Explanation / Answer

A)

Q1 = Q2

m1 c1 T1 = m2 c2 T2

1.7 * 200 * (100-20) = 3.6 * 1000 * (Tf-0)

27200 = 3600 * Tf

>>>> Tf = 7.56 C

----------------------------------------------------

B)

P = m1 c1 T1/t

   = 1.7 * 200 * (100-20) / 5

   = 5440 Watt