An airplane of mass 2180 kg located 131 km north of San Francisco is flying 213
ID: 2089803 • Letter: A
Question
An airplane of mass 2180 kg located 131 km north of San Francisco is flying 213 km/hr in an easterly direction.
(a) What is the magnitude of the angular momentum (kg m2/s) with respect to San Francisco?
If the plane were now flying in a northeast direction (45 degrees north of east),
(b) What is the magnitude of the angular momentum (kg m2/s) with respect to San Francisco?
The correct answers are (a)1.69E+10 and (b)1.19E+10. How did they get those numbers? I have tried multiple times and go nothing remotely close.
Explanation / Answer
1) angular momentum=mvr since its playing perpendicular to distance v=213*1000/3600=59.166 m/s r=131000 m=2180 angular momentum=2180*59.166*131000=1.69*10^10 kgm^2/s 2)if flying in a northeast direction (45 degrees north of east), angular momentum=1.69*10^10 cos45=1.19*10^10 kgm^2/s