Can someone please help me with this physics question? Thank you so much. It is
ID: 2102254 • Letter: C
Question
Can someone please help me with this physics question?
Thank you so much.
It is claimed that some professional baseball players can see which way the ball is spinning as it travels toward home plate. One way to judge this claim is to estimate the distance at which a batter can first hope to resolve two points on opposite sides of a baseball, which has a diameter of 0.0738 m. (a) Estimate this distance, assuming that the pupil of the eye has a diameter of2.00 mm and the wavelength of the light is 650 nm in vacuum.
Explanation / Answer
a) rayleight criterion
sintheta = 1.22 lambda/D = 1.22*650.0E-9/2.0E-3
tan theta = d/L
tan( arcsin( 1.22*650.0E-9/2.0E-3)) = 0.0738/L
L=186.13 m