A wave pulse travels down a slinky. The mass of the slinky is m = 0.85 kg and is
ID: 2106278 • Letter: A
Question
A wave pulse travels down a slinky. The mass of the slinky is m = 0.85 kg and is initially stretched to a length L = 6.3 m. The wave pulse has an amplitude of A = 0.26 m and takes t = 0.43 s to travel down the stretched length of the slinky. The frequency of the wave pulse is f = 0.48 Hz.
6)
7)
8)
A guitar string with mass density ÃŽ ¼ = 2 × 10-4Â kg/m is L = 0.93 m long on the guitar. The string is tuned by adjusting the tension to T = 75.4 N.
1)
2)
3)
4)
An apparatus similar to the one used in lab uses an oscillating motor at one end to vibrate a long rope with frequency f = 40 Hz and amplitude A = 0.25 m. The rope is held at constant tension by hanging a mass on the other end. The rope has mass denstiy Î ¼ = 0.02 kg/m, and tension T = 20.48 N. Assume that at t = 0 the end of the rope at x = 0 has zero y-displacement and is moving downward. What is the y-displacement of the piece of rope at x1 = 0.5 m when t = 0?
y1Â =
A “U†shaped tube (with a constant radius) is filled with water and oil as shown. The water is a height h1 = 0.35 m above the bottom of the tube on the left side of the tube and a height h2 = 0.11 m above the bottom of the tube on the right side of the tube. The oil is a height h3 = 0.3 m above the water. Around the tube the atmospheric pressure is PA = 101300 Pa. Water has a density of 103 kg/m3.
1)
2)
3)
Now the oil is replaced with a height h3 = 0.3 m of glycerin which has a density of 1261 kg/m3. Assume the glycerin does not mix with the water and the total volume of water is the same as before.
5)
6)
Explanation / Answer
sb