Bob sits on a Ferris wheel of radius 16 m. (a) Once the conductor starts the rid
ID: 2111563 • Letter: B
Question
Bob sits on a Ferris wheel of radius 16 m. (a) Once the conductor starts the ride, the wheel makes one revolution every 12 seconds. What is Bob's acceleration (magnitude and direction) when he reaches the highest point of the ride? (b) When the conductor applies the brake, Bob's speed decreases from that in part (a) at a constant rate of 1.5 m/s2; what is the magnitude of Bob's acceleration after the brake has been acting for 2.0 seconds? (c) What is the magnitude of the angular acceleration of the wheel in part (b)?
I know how to get part a) It's:
(1rev/12sec) * (2pie rad) = w
Then w*r =v, then v^2/r = angular acceleration
I don't know how to get parts (b) or (c)
Explanation / Answer
a) 8.37 m/sec^2
b) 8.37 - 2*1.5 = 5.37 m/sec^2
c) 1.5 m/s^2 / radius = 1.5m/s^2/16 = 0.09375 rad/sec^2