A parallel plate capacitor has a constant electric field between the plates of 1
ID: 2113607 • Letter: A
Question
A parallel plate capacitor has a constant electric field between the plates of 100,000 N/C. If the capacitor is comprised of plates 1 cm x 1 cm separated by a distance of 1 mm, what is the surface charge on each plate? Got Answer of:Given Electric field between the plates, E = 10,000 N/C Area of the plates, A = 1 cm2 Distance between the plates, d = 1mm Surface charge density on each plate, ? = Q / A ? = C V / A = (?0 A /d ) (E d) / A ? = ?0 E = (8.85 * 10 -12 C2 / N m 2) (10,000 N / C) ? = 8.85 *10^-8 C/m^2 Now: What is the electric field in the capacitor in the previous problem if a mylar sheet is placed between the plates?Explanation / Answer
E=sigma/epsilon
sigma=epsilon*E
=8.85 * 10^-8
E1=E/k
=100000/3.2=31250
thus, new sigma=epsilon*E1
=2.765 * 10^-7 C/m^2