Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A: What is the electric field at point 1 in the figure? Give your answer in

ID: 2119415 • Letter: P

Question

Part A: What is the electric field at point 1 in the figure? Give your answer in component form.(Figure 1) Assume that a = 2.5cm ,b = 1.0cm , and q = 4.6nC . Express your answer using two significant figures. Enter your answers numerically separated by a comma. Assume that x-axis is directed horizontally to the right, and the y-axis is directed vertically upward Part B: What is the electric field at point 2 in the figure? Give your answer in component form. Express your answer using two significant figures. Enter your answers numerically separated by a comma. Assume that x-axis is directed horizontally to the right, and the y-axis is directed vertically upward. Part C: What is the electric field at point 3 in the figure? Give your answer in component form. Express your answer using two significant figures. Enter your answers numerically separated by a comma. Assume that x-axis is directed horizontally to the right, and the y-axis is directed vertically upward.

Explanation / Answer

1) distance in position 1=sqrt(a^2 +b^2)=2.692 cm


==> E=KQ/R^2=9 E9 *4.6 E-9/2.692^2 E-4=5.71 E4 N/C


E vector= 5.71 E4(cos(theta) i +sin(thata) j)=5.71 E4(1/2.692 i +2.5/2.692 j)=2.121 E4 i + 5.3 E4 j


2) distance in position 2=1 cm


==> E=KQ/R^2=9 E9 *4.6 E-9/1^2 E-4=41.4 E4 N/C i


3) distance in position 1=sqrt(a^2 +b^2)=2.692 cm


==> E=KQ/R^2=9 E9 *4.6 E-9/2.692^2 E-4=5.71 E4 N/C


E vector= 5.71 E4(cos(theta) i -sin(thata) j)=5.71 E4(1/2.692 i -2.5/2.692 j)=2.121 E4 i - 5.3 E4 j