In Figure ( a ) particles 1 and 2 have charge 52.0 ?C each and are held at separ
ID: 2127963 • Letter: I
Question
In Figure (a) particles 1 and 2 have charge 52.0 ?C each and are held at separation distance d = 2.00 m. (a) What is the magnitude of the electrostatic force on particle 1 due to particle 2? In Figure (b), particle 3 of charge 52.0 ?C is positioned so as to complete an equilateral triangle. (b) What is the magnitude of the net electrostatic force on particle 1 due to particles 2 and 3?
Explanation / Answer
a) F12 = K q1 q2 / d^2
= (8.99 * 10^9) (52.0 * 10-6)^2 / (2.00)^2
= 6.077 N
----------------------------------------
b) a1 = q2 = q3 =q
Fy = 2 (k q^2 / d^2) * cos 30
=10.53 N