The diagram above shows a coaxial cable. The inner conductor has radius a = 0.00
ID: 2131078 • Letter: T
Question
The diagram above shows a coaxial cable. The inner conductor has radius a = 0.0025 m. The outer conductor is a cylindrical shell with inner radius b = 0.0075 m, and outer radius c = 0.008 m from the center. Both conductors are coaxial. For every length L = 10 m of cable, there is a total charge q = 2.8e-08 C on the inner conductor and a total charge of Q = -5.6e-06 C on the outer conductor.
Determine the electric potential difference between the labeled points A and B.
The diagram above shows a coaxial cable. The inner conductor has radius a = 0.0025 m. The outer conductor is a cylindrical shell with inner radius b = 0.0075 m, and outer radius c = 0.008 m from the center. Both conductors are coaxial. For every length L = 10 m of cable, there is a total charge q = 2.8e-08 C on the inner conductor and a total charge of Q = -5.6e-06 C on the outer conductor. Determine the electric potential difference between the labeled points A and B. delta VA,B = VB-VA =( )VExplanation / Answer
E = q/(2 pi r L e0) = (2.8e-8)/(2 * 3.1416 * 10*8.85e-12 r) = 50.354/r
V = int{E dr} = 50.354 Ln(r)
==> dV = 50.354 (Ln(0.0025) - Ln(0.0075)) = 50.354 * (-5.99146 - (-4.89285)) = -55.3 V