The diagram above shows a coaxial cable. The inner conductor has radius a = 0.00
ID: 2133938 • Letter: T
Question
The diagram above shows a coaxial cable. The inner conductor has radius a = 0.0025 m. The outer conductor is a cylindrical shell with inner radius b = 0.0075 m, and outer radius c = 0.008 m from the center. Both conductors are coaxial. For every length L = 10 m of cable, there is a total charge q = 2.8e-08 C on the inner conductor and a total charge of Q = -5.6e-06 C on the outer conductor.
Determine the electric potential difference between the labeled points A and B.
The diagram above shows a coaxial cable. The inner conductor has radius a = 0.0025 m. The outer conductor is a cylindrical shell with inner radius b = 0.0075 m, and outer radius c = 0.008 m from the center. Both conductors are coaxial. For every length L = 10 m of cable, there is a total charge q = 2.8e-08 C on the inner conductor and a total charge of Q = -5.6e-06 C on the outer conductor. Determine the electric potential difference between the labeled points A and B.Explanation / Answer
Since magnetic field inside a conductor is 0. All the charge will get stored on the surface of the metal.
Charge on the surface of radius a=2.89*10-8C per 6m
Charge on the surface of radius b=-2.89*10-8C per 6m (using gauss law)
Rest charge on outer conductor will be on the outer surface.
Again by using gauss law:-
E*?r2L=2.89*10-8L
E=2.89*10-8/?r2
VBA=-?E.dr =2.89*10-8/?r
VBA=2.89*10-8/?[(1/ 0.0075)-(1/0.0025)]