Please explain and show work. Thank You. A capacitor is constructed from two met
ID: 2132960 • Letter: P
Question
Please explain and show work. Thank You.
A capacitor is constructed from two metal sheets placed 0.07 mm apart. The total capacitance is 0.38 nF (0.38
A capacitor is constructed from two metal sheets placed 0.07 mm apart. The total capacitance is 0.38 nF (0.38 ´ 10-9 F). A 12 V battery is used to charge the capacitor. The positive and negative plates are shown: What area of each plate was needed to construct this capacitor? What is the charge stored on the capacitor? 3.56 nC 4.56 nC 5.56 nC 6.56 nC 7.56 nC If the plates were allowed to come closer together (but still connected to the 12 V battery), how would the charge change? increase decrease remain the same Four of these 0.38 nF capacitors are connected as follows: three of these capacitors are connected in parallel and then this combination is connected in series with a fourth of these capacitors. What is the net capacitance of the combination? 0.185 nF 0.285 nF 0.385 nF 0.485 nF 0.585 nFExplanation / Answer
1) C = e0 A/d
A = C d/e0 = 0.38E-9*0.07E-3/8.85E-12=0.003 m^2
so b)
2)q = CV = 0.38*12=4.56 nC so b)
3) if d gets smaller C gets bigger
so Q will get bigger
so a)
4) first combine 3 capacitors
C' = C + C + C = 3C
1/C total = 1/3C + 1/C = 4/3C
C total = 3 C/4 =3*0.38/4=0.285 nF
so b)