Please help answer all question parts and provide steps/explanation. I\'m having
ID: 2135413 • Letter: P
Question
Please help answer all question parts and provide steps/explanation. I'm having difficulty with this concept. Thank you!
The output voltage of an AC generator is given by Deltav = 105 V sin (34pit). The generator is connected across a 0.007 H inductor. Find the following. frequency of the generator Hz rms voltage across the inductor V inductive reactance rms current in the inductor A maximum current in the inductor A average power delivered to the inductor W Find an expression for the instantaneous current. (Use the following as necessary: t.) At what time after t = 0 does the instantaneous current first reach 1.00 A? (Use the inverse sine function.) sExplanation / Answer
c). inductive reactance = w*L = 34*pi*0.007 = 0.75 ohm
d). rms current = I/sqrt2 = V(rms)/inductive reactance = 74.25/0.75 = 99.3 A
e). maximum current = rms current*sqrt2 = 99.3*sqrt2 = 140.43 A
f). avg power delievered = 1/2 * i^2*L =1/2 * 99.3^2 * 0.007 = 34.5 W
g) i(t) = Im sin (wt) = 140.43*sin(2*pi*17) = 134.46 A