Could anyone please provide a full working solution to this question cannot find
ID: 2138599 • Letter: C
Question
Could anyone please provide a full working solution to this question cannot find in solutions. Thanks
Explanation / Answer
h =planck's constant , c = speed of light
a) photon energy = (hc/wavelength) = 8.2825eV
b) as photon energy> work function, therefore electron can be ejected
c) maximum kinetic energy of electron = (hc/wavelength) - work function = 1.9325eV
d) stopping voltage = maximum kinetic energy/e = 1.9325V