In the figure below, block A (mass 1.6 kg) slides into block B (mass 1.9 kg), al
ID: 2140228 • Letter: I
Question
In the figure below, block A (mass 1.6 kg) slides into block B (mass 1.9 kg), along a frictionless surface. The directions of the three velocities are indicated; the corresponding speeds are vAi = 5.5 m/s, vBi = 2.5 m/s, and vBf = 4.9 m/s.
(a) What is the speed of velocity vAf? (m2 = 1.9 kg.)
m/s
Please show all work and equations. I need all the help I can get.
Explanation / Answer
As no external force is acting on the system of the block A and B.
thus, momentum of the system is conserved.
=>initial mometum=final momentum of the system
=>Ma*Vai+Mb*Vbi=Ma*Vaf+Mb*Vbf
=>1.6*5.5+1.9*2.5=1.6*Vaf+1.9*4.9
=>Vaf=2.65 m/s