In the figure below, block A (mass 1.6 kg) slides into block B (mass 1.9 kg), al
ID: 2140229 • Letter: I
Question
In the figure below, block A (mass 1.6 kg) slides into block B (mass 1.9 kg), along a frictionless surface. The directions of the three velocities are indicated; the corresponding speeds are vAi = 5.5 m/s, vBi = 2.5 m/s, and vBf = 4.9 m/s.
(a) What is the speed of velocity vAf? (m2 = 1.9 kg.)
m/s
Please show all work and equations. I need all the help I can get.
Explanation / Answer
By momentum conservation
5.5x1.6+2.5x1.9=1.6xv + 1.9x4.9
Vaf=2.65 m/s