In the figure below, blocks A and B have weights of 44 N and 21 N, respectively.
ID: 1280541 • Letter: I
Question
In the figure below, blocks A and B have weights of 44 N and 21 N, respectively. The coefficients of friction between A and the table are ?s=0.20 and ?k=0.15.
(a) Determine the minimum weight of block C to keep A from sliding.
?? N
(b) If block C then suddenly is lifted off A, what is size of the acceleration of block A?
?? m/s2
Explanation / Answer
friction F = 0.2*(44+C)
gravitational F = 21
equating,
C= 61N.
(b), Tension , T= 44*0.15N
force equation,
ma = mg-T ,
a = 6.726m/s2