In the figure below, charge q1 = 2.2 x 10-6 C is placed at the origin and charge
ID: 2257569 • Letter: I
Question
In the figure below, charge q1 = 2.2 x 10-6 C is placed at the origin and charge 1)
q2 = -3.3 x 10-6 C is placed on the x-axis, at x = -0.20 m.
Where along the x-axis can a third charge Q = -8.3 x 10-6 C be placed such that the
resultant force on this third charge is zero?
Please explain clearly, this is always confusing for me. I know since the Q is strongly negative it goes to the right of the positive q1.
Explanation / Answer
Net force on the third charge Q must be 0.
F= Kq1q2/r^2
let the third charge is placed at r distance riight from q 1
r13 = r
r23= r+0.2
F13 + F23 = 0
Kq1q3/(r13)^2 + Kq2q3/(r23)^2 = 0
=> q1q3/(r13)^2 + q2q3/(r23)^2 = 0
(2.2 x 10-6 C )* ( -8.3 x 10-6 C )/ r^2 + (-3.3 x 10-6 C )*( -8.3 x 10-6 C )/(r+0.2)^2 = 0
-18.26(r+0.2)^2 * 10^-12 + 27.39 (r^2) * 10^-12 = 0
-18.26 r^2 - 7.304 r - 0.7304 + 27.39r^2 = 0
9.13 r^2 - 7.304 r - 0.7304 = 0
solving the quadratic equation
r1= (7.304 + sqrt(7.304^2 - 4 * 9.13 * (-0.7304))) / 2*9.13
r1= (7.304 + sqrt (80.02264))/18.26
r1=0.89 m
r1= (7.304 - sqrt(7.304^2 - 4 * 9.13 * (-0.7304))) / 2*9.13
r1= (7.304 - sqrt (80.02264))/18.26
r1=-0.090 m
The charge can be placed 0.89 m right of q1 or 0.090 m left of q1 so that net force is 0.