In the figure below, block 1 of mass m 1 slides from rest along a frictionless r
ID: 2244303 • Letter: I
Question
In the figure below, block 1 of mass m1 slides from rest along a frictionless ramp from height h = 2.40 m and then collides with stationary block 2, which has mass m2 = 2.00m1. After the collision, block 2 slides into a region where the coefficient of kinetic friction k is 0.400 and comes to a stop in distance d within that region.
n the figure below, block 1 of mass m1 slides from rest along a frictionless ramp from height h = 2.40 m and then collides with stationary block 2, which has mass m2 = 2.00m1. After the collision, block 2 slides into a region where the coefficient of kinetic friction I^ 1/4 k is 0.400 and comes to a stop in distance d within that region. What is the value of distance d if the collision is elastic? What is the value of distance d if the collision is completely inelastic?Explanation / Answer
m? = mass of block 1
m? = mass of block 2 = 2