Please explain and show all work. Thanks. A 6.6 kg body is at rest on a friction
ID: 2140929 • Letter: P
Question
Please explain and show all work. Thanks.
A 6.6 kg body is at rest on a frictionless horizontal air track when a constant horizontal force F rightarrow acting in the positive direction of an x axis along the track is applied to the body. A stroboscope graph of the position of the body as it slides to the right is shown in the figure. The force F rightarrow is applied to the body at t = 0, and the graph records the position of the body at 0.50 s intervals. How much work is done on the body by the applied force F rightarrow between t = 0.62 and t = 1.9 s?Explanation / Answer
Work done = F . r
F = ma
a = acceleration
m= mass
r = distance
so lets find a,
r = u*t + 0.5 * a * t^2
u = initial velocity
t = time
0.04 = 0 * 0.5 + 0.5* a * 0.5^2
a = 0.32
so now lets find r at t=0.62 and t =1.9
r1= 0 * 0.62 + 0.5 * 0.32 * 0.62^2
= 0.061504
r2 = 0 * 1.9 + 0.5 * 0.32 * 1.9^2
= 0.5776
work = ma * (r2 - r1)
= 6.6 * 0.32 (0.5776 - 0.061504)
= 1.08999 N